Lampy skandynawskie – czyli jakie?

Pośród wielu oryginalnych stylów wystroju i aranżacji wnętrz, niewątpliwą furorę w ostatnich latach robi styl skandynawski. Cechuje go prostota formy i jasna, stonowana kolorystyka, która niemal rozświetla wnętrza. W stylu skandynawskim znajdziemy niemal każdy element wnętrza, od okien i mebli, po rozmaite dekoracyjne drobiazgi czy oświetlenie. Właśnie o tym ostatnim elemencie dziś słów kilka.

 

Czym właściwie jest oświetlenie w stylu skandynawskim?

Lampy skandynawskie cechuje przede wszystkim bardzo prosty styl, który jest ich kluczowym elementem. Ich zadaniem jest rozświetlenie wnętrza, bez zbędnego przyciągania uwagi czy rozpraszania. Można je określić nawet mianem oświetlenia bardzo dyskretnego, bez przesadnych ozdób czy dekoracji. Lampy skandynawskie mają być przede wszystkim funkcjonalne.

Ze względów praktycznych i funkcjonalnych klosze lamp skandynawskich cechuje prosta, często metalowa forma o charakterze industrialnym. Klosze lamp mienią się kolorami srebra i bieli, choć znajdziemy tu także oświetlenie z bardzo wyrazistymi kolorami, a nawet takie zrobione z papieru czy wikliny. Lampy skandynawskie wykorzystuje się także jako element przełamujący kolorystycznie wnętrza. Jeżeli pokoje są pomalowane w kolorach jasnych, w bieli, to lampy mogą być czarne, dzięki czemu stworzą bardzo wyrazisty akcent w pomieszczeniu.

Oświetlenie skandynawskie w salonie

W przypadku oświetlenia salonu w stylu skandynawskim możemy wykorzystać zarówno lampy stojące jak i wiszące, a nawet kinkiety. Połączenie różnych rodzajów oświetlenia zagwarantuje uzyskanie bardzo jasnych wnętrz, które są tutaj pożądane. Można swoje oświetlenie także podzielić, dzięki czemu w zależności od lampy i miejsca jej ustawienia otrzymamy nieco inny efekt.

Lampy stojące w stylu skandynawskim będą tworzyć delikatne i nastrojowe światło, nadające pomieszczeniom niesamowitego klimatu miejsca, w którym zdecydowanie łatwiej będzie nam się odpoczywało. Lampy wiszące umieszczone nad stołem oświetlą pomieszczenie w chwilach wspólnych kolacji czy spotkań z przyjaciółmi.

 

Rodzaj światła w stylu skandynawskim

Istotnym elementem lampy skandynawskiej jest również źródło jej światła, które powinno być ciepłe i delikatne. Aby uzyskać taki efekt wykorzystując nowoczesne żarówki energooszczędne należy dokładnie sprawdzić oznaczenia na opakowaniach i wybierać tylko takie, które gwarantują ciepłą barwę.

Wybierając żarówki zwróćmy również uwagę na wskazanie mocy, które obecnie najtrafniej określa parametr lumenów. Dzięki niemu możemy oszacować czy dana żarówka wystarczy do oświetlenia pomieszczenia do którego jest przeznaczona. Standardowo przyjmuje się, że do oświetlenia pomieszczenia dziennego wymagane jest od 300 – 500 lumenów/m2.

Dobierając żarówkę do lampy z kloszem w stylu skandynawskim musimy brać także pod uwagę fakt koloru jak i materiału, z którego wykonany został klosz lampy. W przypadku pełnych kloszy o mocno zarysowanych ściankach może bowiem dość do zjawiska tłumienia światła i gorszym oświetleniem pomieszczenia, które przecież w tym przypadku odgrywa istotną rolę w aranżacji skandynawskiej.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page